Leki bez recepty - pokonaj ból

LEKI BEZ RECEPTY

Leki dostępne w aptekach bez recepty lekarskiej pozwalają pacjentom na samodzielne leczenie spotykających ich dolegliwości. Jednak to, że lek można nabyć w prosty sposób, nie oznacza, że nie powinniśmy stosować go rozsądnie i bez zaznajamiania się przynajmniej z dołączoną do niego ulotką. Nawet najłagodniejsze leki przyjmowane w zbyt dużych ilościach lub w połączeniu z alkoholem mogą być bardzo groźne dla naszego organizmu.

Pamiętaj! Żadna informacja w Internecie nie zastąpi porady lekarskiej! Wybierając leki stosując go, kieruj się zaleceniami lekarza i uważnie przeczytaj informacje zawarte w ulotce.

I PARACETAMOL

Paracetamol stosowany jest w medycynie jako lek o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Jego zaletą jest szybkie wchłanianie oraz stosunkowo krótki czas od przyjęcia do zadziałania – zaczyna on uśmierzać ból już po pół godzinie od zażycia leku. Dodatkowo w małych dawkach nie jest inwazyjny, dzięki czemu może być stosowany zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.

Przeciwwskazania

Paracetamol może okazać się groźny dla osób nadużywających alkoholu, ze względu na ryzyko uszkodzenia wątroby. Nie zaleca się go także osobom z anemią i borykającym się z dysfunkcjami wątroby i nerek. Przed jego zastosowaniem konsultacji z lekarzem powinny także dokonać kobiety w ciąży.

Zastosowanie

Paracetamol ma bardzo szerokie zastosowanie, ze względu na swoją skuteczność w uśmierzaniu bólu i zwalczaniu gorączki. Używany jest w leczeniu grypy, bólach mięśni i stawów i przeziębieniu. Stosuje się go także w przypadku bólu głowy, bólów menstruacyjnych czy bólach zębów.

Możliwe działania niepożądane

Prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych zażywania zalecanych dawek paracetamolu jest stosunkowo niewielkie. Należą do nich głównie możliwa reakcja alergiczna oraz ryzyko pojawienia się nudności i wymiotów. Istnieje jednak pewna grupa leków, z którymi nie powinno się łączyć paracetamolu. Jeżeli po jego zażyciu zauważysz u siebie niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem i przedstaw mu listę stosowanych leków.

Pamiętaj! Mimo, że paracetamol zawarty jest w wielu lekach bez recepty, nie można stosować go bez ograniczeń! Długotrwałe zażywanie zbyt wysokich dawek może skutkować uszkodzeniem wątroby i nerek, zaś przedawkowanie wywołać może w organizmie ostre zatrucie, które może skończyć się śmiercią. Dlatego też sięgaj po lek z rozwagą i stosuj go w zalecanych dawkach.

Sposób stosowania

Paracetamol nie powinien być stosowany w sposób ciągły i długofalowy. Jeżeli po kilkudniowym zażywaniu leków objawy nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem – być może bóle mają poważniejsze podłoże chorobowe. Przy zażywaniu leków nigdy nie przekraczaj zarówno opisanej w ulotce dawki jednorazowej, jak i dziennej. Gdy objawy ustępują, możesz bez konsekwencji ominąć kolejną dawkę leków; staraj się także zażywać kolejną dawkę jednorazową nie wcześniej niż po upływie kilku godzin.

Oto najpopularniejsze preparaty, w których znajdziemy paracetamol:

PSEUDOEFEDRYNA

Dodatkiem wielu leków stosowanych w przypadku walki z bólem i przeziębieniem jest pseudoefedryna. Stosowana jest głównie w przypadku zakażenia górnych dróg oddechowych. Ma szybkie działanie, a jej właściwości ułatwiają osobom chorym oddychanie. Zawierające ją leki nie powinny być jednak stosowane dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji lekarskiej ze względu na możliwe wystąpienie skutków ubocznych. Pseudoefedrynę znaleźć można w lekach takich jak: Gripex, Ibuprom, Acatar i innych.

II PRZECIWZAPALNE LEKI NIESTEROIDOWE

Podobnie jak w przypadku paracetamolu, leki te mają działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jak wskazuje ich nazwa, mają za zadanie łagodzenie stanów zapalnych w organizmie. Do grupy tej należy wiele substancji o zróżnicowanym działaniu. Oto niektóre z nich:

1. ASPIRYNA

Aspiryna, której właściwa nazwa to kwas acetylosalicylowy, to popularny środek używany w walce z bólem i gorączką. Przeciwwskazaniem w jego stosowaniu są niektóre choroby narządów wewnętrznych; przed jego zażyciem z lekarzem skonsultować powinny się także kobiety w ciąży i osoby z zaburzeniem krzepliwości krwi.

Środki dostępne na rynku:

2. IBUPROFEN

Ma działanie przeciwbólowe. Znajduje zastosowanie głównie w chorobach reumatycznych, ze względu na właściwości usprawniające ruchomość stawów.

Leki zawierające ibuprofen:

3. FLURBIPROFEN

Podobnie jak ibuprofen, ma zastosowanie w leczeniu bólów kości i stawów, pomaga także w bólach głowy, menstruacyjnych czy bólach zębów.

Przykład leku zawierającego flurbiprofen:

4. SALICYLAN CHOLINY

Salicylan choliny ma działanie przeciwbólowe. Najczęściej jako lek znajduje zastosowanie w dolegliwościach jamy ustnej, jak np. zapalenie dziąseł, owrzodzenia czy stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej. Stosowanie zawierających go leków należy skonsultować z lekarzem w przypadku kobiet w ciąży i dzieci do 12 roku życia, ze względu na możliwość wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

Leki zawierające salicylan choliny:

5. DIKLOFENAK

Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Ma zastosowanie m.in. w leczeniu bólów reumatycznych, ale także w przypadku bólów ścięgien i mięśni.

Przykład leku zawierającego diklofenak:

6. MELOKSYKAM

Stosowany w przypadku bólów stawów i kręgosłupa. Ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Przykład leku zawierającego meloksykam:

7. METAMIZOL

Ma on zastosowanie głównie w przypadku nieustępujących stanów gorączkowych.

Przykład leku zawierającego metamizol:

III LEKI OPIODIOWE

Opioidy stosowane są w leczeniu ze względu na swoje silne właściwości przeciwbólowe. Polecane są one pacjentom walczącym m.in. z bólem pooperacyjnym oraz bólem pochodzenia nowotworowego. Ich niekontrolowane stosowanie jest bardzo niebezpieczne ze względu na silne właściwości uzależniające. Do grupy tej należą m.in. heroina, morfina oraz kodeina.

Ta ostatnia spotykana jest w dostępnych bez recepty lekach. Oprócz przeciwbólowego działania może ona wywoływać skutki takie jak otępienie, poprawa nastroju, uspokojenie, a nawet euforia. Z tego też powodu wywoływać może silne uzależnienie, o charakterze zarówno psychicznym jak i fizycznym – pacjenci mogą sięgać po lek nawet mimo ustąpienia objawów, w celu ponownego wprowadzenia się w błogi stan. Na szczęście większość pacjentów jest jednak w stanie ograniczać zażywanie leków wyłącznie do celów medycznych.

Leki zawierające w sobie fosforan kodeiny:

Uwaga! Powyższe leki dostępne są w aptekach bez recepty, co niesie za sobą pewne ryzyko. Jeżeli zauważyłeś u kogoś ze swoich bliskich dziwne zachowanie po zażyciu powyższych lekarstw, przyjmowanie ich po ustąpieniu uciążliwych objawów albo zażywanie dawki większej niż zalecona przez lekarza – interweniuj. Możliwe, że doszło do zwiększenia tolerancji na lek i uzależnienia.

Pamiętaj! Łatwa dostępność leków bez recepty nie świadczy o braku ryzyka w ich przyjmowaniu! Nawet w przypadku pozornie niegroźnych dolegliwości dokładnie zapoznaj się z treścią ulotki oraz sprawdź, czy nie dotyczą Cię przeciwwskazania w stosowaniu leku. Nie przekraczaj zaleconej w ulotce lub przez lekarza dawki bez uprzedniej konsultacji.